Α.Ε.Καλαβρύτων - Μεγάλη εμφάνιση και μεγάλη νίκη

Σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα ντέρμπυ από το πρώτο λεπτό,η Α.Ε.Καλαβύτων εμφάνισε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τον...

Σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα ντέρμπυ από το πρώτο λεπτό,η Α.Ε.Καλαβύτων εμφάνισε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τον αγώνα του πρώτου γύρο,όπου είχε ηττηθεί με χαρακτηριστική ευκολία, και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση επιβλήθηκε του Φοίνικα Σαλμενίκου με 4-2 .
Οι ποδοσφαιριστές των Καλαβρύτων μπήκαν με πάθος από την αρχή του αγώνα και στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε άνοιξαν το σκορ με τον Τζόβολο ο οποίος πήρε την πάσα του Αναγνωστόπουλου και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα έκανε το 1-0.Μετά το ενθουσιώδες ξεκίνημα και το γρήγορο προβάδισμα των Καλαβρύτων οι παίκτες του Φοίνικα ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αύξησαν την πίεση στα καρέ της Α.Ε.Κ,χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κλασίκες ευκαιρίες.Φτάνοντας όμως στο 30’ όλα άλλαξαν με τους παίκτες της αιγιώτικης ομάδας να πετυχαίνουν δύο γκολ μέσα σε 7 λεπτά με τους Αντωνόπουλο και Ράπτη(στο 31’ και στο 37’ αντίστοιχα) και να παίρνουν το προβάδισμα δείχνοντας αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη από το πρ’ωτο ημίχρονο.Θα μπορούσαν να το κάνουν στο 42’ όμως το γκολ του Κανάγια ακυρώθηκε από τον διαιτητή για offside του Αντωνόπουλου(να σημειώσουμε ότι το γκολ που πέτυχε ο Κανάγιας ήταν ένα πανέμορφο τέρμα που δεν το βλέπουμε συχνά στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα).
Με το σκορ 1-2 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και όταν επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο επαναλήφθηκε το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου.Οι καλαβρυτινοί μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με παρόμοια τρόπο έκαναν την ανατροπή και μάλιστα με τον ίδιο παίκτη!Στο 55’ και στο 57’ λοιπόν,ο Τζόβολος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Φοίνικα και με εύκολα τελειώματα έβαλε την Α.Ε.Κ μπροστά στο σκορ με 3-2.Μη έχοντας άλλη επιλογή οι φιλοξενούμενοι άνεβηκαν για να πιέσουν,όμως οι αμύντικοι και οι μέσοι της Α.Ε.Κ απέφυγαν τα λάθη και ο Πατερέλης ήταν στην θέση του όποτε χρειάστηκε αποκρούωντας τα σουτ των φιλοξενούμενων.Οι παίκτες του Φοίνικα προσπαθούσαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης όμως σε αυτήν τους την προσπάθεια άφηναν πολλά κενά στην άμυνα τους.Κενά που τελικά πλήρωσαν στο 72’ όταν ο 15χρονος Θανόπουλος έκανε την κούρσα από αριστερά,έφτασε απέναντι στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων,τον πλάσαρε υποδειγματικά και σιγούρεψε την νίκη της ομάδας του εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών!
Από εκείνο το σημείο και μετά τα πόδια των φιλοξενούμενων βάρυναν και δεν κατάφεραν παρά τις προσπάθειές τους να μειώσουν το σκορ.Η αμυντική γραμμή των παικτών του Μ.Βασιλείου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και έτσι έφτασε άνετα στην τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας.
Πρόσωπο του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι άλλος εκτός από τον Θύμιο Τζόβολο που πέτυχε τρία γκολ και έδειξε ότι δεν έχει ξεχάσει την θέση του επιθετικού όσα χρόνια και αν περάσουν.Στο ύψος του και ο Βασιλης Θανόπουλος που αποδεικνύεται μικρός μονάχα ηλικιακά.
Βροντερό παρών έδωσαν στην εξέδρα περίπου 100 φίλαθλοι του Φοίνικα που ακολούθησαν την ομάδα τους αλλά απογοητεύτηκαν από το αποτέλεσμα του αγώνα
Σύνθεση Α.Ε.Κ: Πατερέλης , Τζουμάκας (88’ Λεχουρίτης) ,Ροϊδούλιας , Καλδίρης ,Βασιλείου , Κανελλόπουλος , Μπερτσουκλής (46’ Κακκαβάς) , Τζόβολος , Γουρζέλας (55’ Νασιώτης) , Αναγνωστόπουλος (δεν αγωνίστηκαν Τσαβαλάς , Πατερέλης , Αλεξόπουλος)