Η Α.Ε.Καλαβρύτων καθάρισε και τις Δάφνες

Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας,συνέχισε την ανοδική της πορεία,"κέρασε" με τέσσερα γκολ την σημερινή της αντί...

Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας,συνέχισε την ανοδική της πορεία,"κέρασε" με τέσσερα γκολ την σημερινή της αντίπαλο και την προσπέρασε στην βαθμολογία!
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.Όπως και πριν από μία εβδομάδα έτσι και σήμερα η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πιέζοντας από το πρώτο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί νωρίς,μόλις στο 6ο λεπτό με τον Αναγνωστόπουλο,που με πολύ ωραίο σουτ έξώ από την περιοχή σημάδεψε το δεξί γάμα της αντίπαλης εστίας και έδειξε ότι θα πέρναγε ένα εύκολο απόγευμα.Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Δάφνες ισοφάρισαν μετά το τραγικό λάθος του Πατερέλη που εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Γκιζέλης. Σαν να μην έφτανε η γρήγορη ισοφάρηση που δέχθηκε,στο 13ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε με τραυματισμό και τον Πεντζιά (στη θέση του πέρασε ο Σερανίτης) και αποσυντονίστηκε πλήρως. Οι πτέρυγες δεν δούλευαν,η τελική πάσα δεν έβγαινε και το άγχος έκανε αισθητή την παρουσία του στις επιλογές των ποδοσφαιριστων μας,οι οποίοι αδυνατούσαν να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.Κάποιες σπασμωδικές επιθέσεις πέρασαν ανεκμετάλευτες και η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κεφαλιά του Τζόβολου που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.Στην μοναδική στιγμη που οι Δάφνες φάνηκαν απειλητικές ήταν στο τέλος του ημιχρόνου όταν έπειτα από κόρνερ ο Βαγενάς έπιασε την κεφαλιά που όμως πέρασε άουτ.

Με ισόπαλες τις δύο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του οποίου τα πρώτα λεπτα κύλισαν με μία ανούσια κατοχή της ΑΕΚ που όμως δεν μπορούσε να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες.Φαίνοταν όμως ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου.Η ομάδα του Αιγίου είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και συνεχώς αμυνόταν,οι μέσοι της ΑΕΚ έφταναν με ευκολία έξω από την περιοχή του Χαραλαμπόπουλου αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε.Τον γρίφο έλυσε και πάλι ο Αναγνωστόπουλος ο οποίος στο 64' μπήκε με δύναμη στην αντίπαλη περιοχή,κέρδισε τους αμυντικούς και με κοντινό πλασε έδωσε και πάλι το προβάδισμα στα Καλάβρυτα που αυτήν την φορά είχαν σκοπό να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος.Παρά το προβάδισμα οι παίχτες της ΑΕΚ ακούγοντας τις οδηγίες του προπονητή τους κ.Βασιλείου συνέχισαν να πιέζουν ψηλά τους αντιπάλους τους θέλοντας να τελειώσουν την υπόθεση νίκη πριν φτάσουν στα τελευταία λεπτα.Έπρεπε όμως να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να σιγουρέψουν τους τρεις βαθμούς τα Καλάβρυτα και συγκεκριμένα στο 84' όταν ο Σερανίτης εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κάλη του εμφάνιση και με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 3-1.Στο 88ο λεπτό ο Τζόβολος κλείδωσε το αποτέλεσμα με τον 4ο φετινό του γκολ και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη αγωνιστική.Το τελευταίο σφύριγμα του κ.Κομνηνού βρήκε την ΑΕΚ στους 13 βαθμούς μετά από 8 αγωνιστικές,έναν περισσότερο από τις Δάφνες,κλείνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 2013!

Νίκησε γιατί: έπρεπε να περάσει ένα ημίχρονο για να εμφανίσουν οι παίκτες της ΑΕΚ το πάθος και την αποτελεσματικότητα του προηγούμενου αγώνα.Βλέποντας το μπλοκάρισμα της ομάδας του στο α' ημίχρονο ο Βασιλείου έκλεισε τους παίκτες του στα αποδυτήρια και όταν επανεμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο έδειξαν ότι αν θέλουν δεν έχουν αντίπαλο!

man of the match: ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος!Απλά απολαυστικός!Ήταν παντού!Έκοβε,μοίραζε παιχνίδι,καθοδηγούσε όλους τους συμπαίκτες του και ήταν αυτός που έδιωξε το άγχος με τα δύο γκολ που πέτυχε.Εντυπωσιακό ντεμπούτο και για το Θανάση Αλεξόπουλου που έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει μία αξιόπιστη λύση στην άμυνα.

ΑΕΚ : Πατερέλης Δ. , Τζουμάκας , Ροϊδούλιας(46'Βελάνας) , Αλεξόπουλος , Καλδίρης , Κανελλόπουλος , Θανόπουλος (81' Τσαβαλάς), Μπερτσουκλής , Τζόβολος , Πέντζιας (λ.τ στο 13' Σερανίτης) , Αναγνωστόπουλος
δεν αγωνίστηκαν : Κακκαβάς , Γουρζέλας , Πατερέλης Ν.

Φωτό: Νίκος Βελάνας