Αγώνας για γερά νεύρα στα Ροϊτικα - Προοδευτική - Α.Ε.Καλαβρύτων 45-47

Ντέρμπι για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο των Ροϊτίκων Μετά από 45 λεπτά αγώνα η Α.Ε.Κ ...

Μετά από 45 λεπτά αγώνα η Α.Ε.Κ κατάφερε να επιβληθεί της Προοδευτικής με σκορ 47-45 και να διπλασιάσει τις νίκες της στον Γ’όμιλο της κατηγορίας της. Σε ένα κλειστό ματς η Α.Ε.Κ ευτύχισε να φύγει με το ροζ φύλλο χάρη στο τρίποντο του Παπαϊωάννου 30 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της παράτασης. Ακολούθησαν δύο καλές άμυνες και τελικά η λήξη του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα των Καλαβρύτων που δεν πλήρωσε την αστοχία της στις ελεύθερες βολές και τις κακές επιλογές στην επίθεση από το 32ο λεπτό και μετά.
Μπορεί να πήρε σκορ μόνο από 6 παίκτες αλλά όλοι είχαν συμμετοχή στην άμυνα της ομάδας που περιόρισε τα ατού της αντιπάλου και δεν επέτρεψε τα εύκολα καλάθια σε κανένα σημείο του αγώνα. Αν δε ήταν λίγο πιο εύστοχοι θα είχαν καθαρίσει την νίκη από την κανονική διάρκεια. Τέλος καλό όλα καλά όμως για την Α.Ε.Κ που πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής (16/2 18:00) με την Φιλαθλητική Λέσχη Αιγίου.

ΑΟ Προοδευτική : ΜΠΕΡΤΣΟΣ , ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ 11(3) , ΜΗΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ 17(3), ΣΤΡΑΤΙΚΗΣ 2 , ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑΣ 8, ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ , ΜΠΛΕΤΣΑΚΗΣ , ΜΠΟΥΤΡΟΣ 7(1), ΜΑΝΩΛΑΚΗΣ , ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ , ΚΟΣΜΑΣ
Α.Ε.Καλαβρύτων : ΜΠΕΚΙΟΣ , ΜΠΡΑΤΣΙΚΑΣ , ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ 12, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ 8(2), ΖΥΓΟΥΡΑΣ 11(1), ΜΠΙΡΜΠΑΣ 2, ΚΟΤΣΙΡΗΣ Γ , ΚΟΤΣΙΡΗΣ Β 5(1), ΚΑΡΑΜΟΥΖΗΣ , ΠΟΡΕΤΣΑΝΟΣ 9

Υ.Γ : Η άλλη ομάδα της επαρχίας (Α.Σ. Σοπωτού) που συμμετέχει στον ίδιο όμιλο είχε ρεπό αυτήν την αγωνιστική