Α.Ε.Καλαβρύτων: Σοβαρεύτηκε και νίκησε!

Έπαιξε με την τύχη της στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ αλλά τελικώς δεν κάηκε. Το απλό παιχνίδι των παικτών της Προοδευτικής φάνηκε να μπερδεύε...

Έπαιξε με την τύχη της στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ αλλά τελικώς δεν κάηκε. Το απλό παιχνίδι των παικτών της Προοδευτικής φάνηκε να μπερδεύει τους Καλαβρυτινούς που δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και να αποσπαστούν στο σκορ. Η διαφορά κυμαίνονταν από τους 4 έως τους 8 πόντους σε όλη της διάρκεια του πρώτου μέρους και παρ’ όλα τα ξεσπάσματα οι Πατρινοί έμεναν κοντά στο σκορ και συνεχώς απειλούσαν.(30-23ημίχρονο)
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΚ κάνοντας μονάχα τα βασικά του αθλήματος (σφιχτή άμυνα, έλεγχος στα ριμπάουντ, πιο οργανωμένες επιθέσεις και σωστό τρέξιμο) κατάφερε να κρατά την ομάδα της Πάτρας σε απόσταση και στο τέταρτο δεκάλεπτο η προσωπικότητα κάποιων παικτών έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες του Δ.Μέρμηγκα να ανεβάζουν διαρκώς την διαφορά που τελικά σταμάτησε στους 20 πόντους (59-39 τελικό)
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ: Αν και χωρίς προπόνηση εδώ και 15 μέρες, η ΑΕΚ ικανοποίησε με την απόδοσή της ειδικά στο δεύτερο μέρος του αγώνα και έδειξε ότι έχει την ποιότητα να παίξει για την πρωτιά στον επόμενο ματς στην έδρα της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου. Για να πετύχει όμως κάτι τέτοιο θα πρέπει να παρουσιαστεί συγκεντρωμένη και πιο έτοιμη.
Τα δεκάλεπτα : 18-12, 30-23(ημίχρονο), 42-31, 59-39(τελικό)
Α.Ε.Καλαβρύτων (Δ.Μέρμηγκας) : Μπέκιος 1, Μπίρμπας 6, Μπράτσικας 2, Παπαδημητρόπουλος 10(1), Παπαϊωάννου 1, Ζυγούρας 14, Παρασκευόπουλος 4, Κοτσίρης 10(2), Χονδρός 1, Καλδίρης, Καραμούζης 6, Πορετσάνος 4
Α.Ο.Προοδευτικής (Ν.Στρατίκης) : Χρυσανθακόπουλος 1, Στρατίκης, Αθανασόπουλος 14(3), Καρκαβίτσας 9(1), Μπλετσάκης 2, Γασπαράτος 3(1), Μπούτρος 2, Καραντώνης 4, Νικολόπουλος 4