Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό στην Α.Ε.Κ για να πετύχει τη 10η φετινή της νίκη

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για την Α.Ε.Κ σήμερα και βρέθηκε αντιμέτωπη με το άγχος. Τα σουτ δεν έμπαιναν, συνεργασίες δεν υπήρχαν, τα...

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για την Α.Ε.Κ σήμερα και βρέθηκε αντιμέτωπη με το άγχος. Τα σουτ δεν έμπαιναν, συνεργασίες δεν υπήρχαν, τα νεύρα πολλά αλλά ευτυχώς έπαιξε άμυνα με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στους αντιπάλους της να ξεφύγουν.
Αφού κακοποίησαν το άθλημα στο πρώτο ημίχρονο οι Καλαβρυτινοί (σκορ ημιχρόνου 15-13), στο τρίτο δεκάλεπτο αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με σχετική ευκολία. Η αλλαγή της άμυνας σε ζώνη έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού πελάγωσε τους παίκτες του Γαλαξία και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλέβουν συνεχώς την μπάλα και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολους πόντους.
Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 26-5 με το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και ο προπονητής της Α.Ε.Κ είχε την δυνατότητα να δοκιμάσει διάφορα σχήματα που μπορεί να φανούν χρήσιμα εν όψει play off. Όμως αν θέλει να έχει τύχη στα μπαράζ ανόδου, η Α.Ε.Κ οφείλει να επικεντρωθεί στα λάθη της και να παρουσιάζει το καλό της πρόσωπο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα
Τα δεκάλεπτα 3-3, 15-13(ημίχρονο), 41-18, 54-29(τελικό)

Α.Ε.Καλαβρύτων (Μέρμηγκας Δ.): Μπέκιος, Μπίρμπας 4, Μπράτσικας 2, Παπαδημητρόπουλος 14, Παπαϊωάννου 7, Ζυγούρας 8, Παρασκευόπουλος 10, Κοτσίρης 5, Καραμούζης 2, Πορετσάνος 2
ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΔΕΜΕΝΙΚΩΝ (Πολυζωγόπουλος Αθ.): Κονδύλης 9, Διαμαντόπουλος 1, Μπασταρίδης, Παναγιωτόπουλος 8, Πετράτος 10, Φωτόπουλος , Οικονόμου , Πολυζωγόπουλος 1